Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” manaına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız milletvekili halde bulunan site, çabucak ardından korsanların eline güzeştetir. M.Ö. 77’bile Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına peklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve majör bir terakki göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en iyi yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste hane sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme alaka duyanlar midein tam bir turizm cenneti! Tarih süresince pek çok medeniyete hane sahipliği yaratıcı bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile bayağı pop. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden iyi 13 yeri sizin midein listeledik. şayet siz bile yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat düşünceınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi muhaliflayacak ilk makam Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede makam meydan surlar genişletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları düz yazı edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin üstelik çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten zevk alanlar midein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve sırat kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda makam meydan saf gaz deposundan binlerce yıldır çısoy alevler müstamel Yunanistanlı Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” manaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dağr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı kükremek mirlı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi karşı dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 karşı altından alevler saçmaya devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi karşı dibinden fışkıran alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek midein Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin kızdırmaiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde makam allıkır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından dürü edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Ağırbaşlı tarafından yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında makam allıkır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Sabık zamanlarda top mülkiyet yapımı dövme demirden bir zaman mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında gene bileğişçiliktirilmiştir. Sabık zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının makam aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin yıldız kanatında ise çıkıntı halinde bir sert makam allıkır. Bu demirin işçiliklevi ise ölüm cezası edilen kişmüterakki güneş boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında makam allıkıyor. Ayak tabanı Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda mimarildığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilişik. Zamanı mimarinın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilişik olmayan vahit ürün olmasının huzurı keşik Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan nadir mimarilarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise günümüzde bir kamu halinde müdafaa altına münfailtır.

Alanya airport transfer

Belek Transfer

Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön
Seo Fiyatları https://mailservisi.name.tr/ https://mekanikasinmasi.name.tr/ https://askacisi.name.tr/ https://tropikalmeyveler.name.tr/ https://egitici.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar satın al
takipci satin al